Domy szkieletowe- co je wyróżnia i jakie mają zalety?

Wznoszenie domu w technologii szkieletowej ma bardzo wiele zalet, a powstałe w taki sposób budynki to inwestycje na wiele lat. Buduje się coraz więcej i coraz mocniej przekonujemy się do takich właśnie domów- z roku na rok w naszym kraju wzrasta popularność tego typu inwestycji. W praktyce, inwestycję można w tej technologii doprowadzić do stanu konstruktorskiego, do stanu zamkniętego, deweloperskiego lub też w wersji pod klucz. Wiele więc zależy od tego, jak szeroko zakrojona ma być nasza współpraca z wykonawcą, a ile prac będziemy chcieli przeprowadzić na własną rękę.

Domy szkieletowe- jakie mają zalety?

Analizując nowości na rynku budowlanym bardzo często można znaleźć informacje związane właśnie z zabudową szkieletową. Warto bowiem wziąć pod uwagę jedną z największych zalet takiej zabudowy, a mianowicie czas budowy, który jest nieporównywanie krótszy od czasu potrzebnego na wymurowanie domu. Dlatego też domy szkieletowe wybierane są przez inwestorów, którym na tym czasie bardzo mocno zależy. Możliwe jest wykonanie domu w konstrukcji szkieletowej nawet w czasie 3 miesięcy.

Kolejną zaletą, którą warto wymienić jest to, że domy z drewna są najczęściej tańsze do wybudowania. Można także liczyć na to, że w przyszłości będą one tańsze w eksploatacji od budynków murowanych. Domy szkieletowe są energooszczędne, co oczywiście jest obecnie bardzo pożądane przez każdego inwestora.

Domy szkieletowe z powodzeniem można stawiać nie tylko latem, ale i w zimie. Są one bowiem wykonywane w całości w technologii suchej. Nie ma więc ograniczeń, co do momentu, kiedy najlepiej rozpocząć realizację projektu.

Na co zwrócić uwagę budując dom z drewna?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie domów szkieletowych jest pytanie o ich trwałość. Nie ma jednak znaczącej różnicy pomiędzy trwałością domów murowanych oraz szkieletowych. Jednakże, ze względu na fakt, że taka zabudowa może należeć do nowości na rynku budowlanym, nosząc się z myślą o takiej inwestycji koniecznie trzeba poszukać odpowiedniego do tego celu wykonawcy. Stawianie domów z drewna wymaga dużej znajomości technologii, która pozwala na uzyskanie pożądanych parametrów cieplnych. Jest to też inwestycja wymagająca sporej precyzji właściwie na każdym etapie budowy.

Niektórzy twierdzą, że domy z drewna zawsze muszą posiadać drewnianą elewację. Nie jest to jednak prawda. Sama technologia budowy takiego domu odnosi się do jego drewnianej konstrukcji, którą przygotowuje się w odpowiedni sposób. Istnieje natomiast możliwość zadecydowania o tym, czy sama elewacja ma być drewniana czy ma być ona tynkowana.

Błędne jest też twierdzenie związane z tym, że domy tego typu charakteryzują się większą łatwopalnością. Przy konstrukcji budynku stosowane są płyty gipsowo- kartonowe, które mają tę istotną cechę, że są niepalne i chronią budynek od wewnątrz. Zastosowane ocieplenie w postaci wełny mineralnej również jest całkowicie niepalne.