Drewniane domy – tradycja i nowoczesność

drewniany dom

Dom z drewna do niedawna kojarzył się przede wszystkim z dawnymi budynkami, w których mieszkali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Czasem można było spotkać nowsze budynki z drewna w polskich górach, na Wschodzie kraju oraz na Mazurach. Obecnie ten pogląd znacznie zmieniły domy szkieletowe, które powstają w całej Polsce i stają się coraz popularniejszym trendem, który zmienia obraz krajowych wiosek i przedmieścia. Jednak warto zauważyć, że współczesne domy drewniane niewiele mają wspólnego – poza materiałem, z którego je wykonano – z tradycyjnymi budynkami sprzed stu lat.

Tradycyjne domy drewniane

Dawne domy drewniane traktowane są współcześnie przez badaczy jako wyraz dziedzictwa narodowego i kulturowego naszego kraju. W odniesieniu do tradycyjnych drewnianych domów stosuje się zamiennie pojęcia dawnej architektury drewnianej i budownictwa drewnianego z tego względu, że architekci nie mieli wiele wspólnego z projektami domów, które wówczas powstawały, to właściciele i budowniczowie nadawali im kształt, tradycyjną formą i zdobienia, które są charakterystyczne dla określonych najpierw plemion potem regionów Polski. Domy drewniane wznoszono przede wszystkim z drewna drzew iglastych: sosny, świerku, modrzewia i jodły. Podwaliny wykonywano z dębu. Podwaliny wznoszono wysoko i stawały się one jednocześnie wysokim progiem. Charakterystyczną cechą polskiej architektury drewnianej była różnorodność form dachów. Same domy wznoszono w technikach sochowo-ślemieniowej, sumikowo-łątkowej zrębowej, pojawiły się też domy przysłupowe i szkieletowe. Najstarsze na terenie Polski ślady osadnictwa drewnianego znajdują się w Biskupinie i mają 6 tysięcy lat. Najpopularniejsza technika wznoszenia domów w Rzeczpospolitej na przestrzeni wielu wieków to technika zrębowa, którą stosowano w wielu regionach naszego kraju.

Domy murowane

Po II Wojnie Światowej, podczas której zniszczono wiele – także drewnianych budynków zaczęto wznosić przede wszystkim budowle murowane. Lata 50 i 60 to czas kiedy powstały ostanie polskie, tradycyjne domy drewniane. Budownictwo murowane było jedyną formą wznoszenia domów w Polsce, aż do XXI w., kiedy zaczęły pojawiać się domy szkieletowe

Nowoczesny drewniany dom

Nowoczesny drewniany dom ma niewiele wspólnego z tradycyjnym budownictwem. Różnice pojawiają się już na etapie projektowania, bowiem obecnie powstające domy z drewna budowane są w oparciu o projekty architektoniczne, dzięki temu ich właściciele nie muszą zdawać się na sztampowe, jednakowe budynki. Mają możliwość zamówić projekt domu swoich marzeń. Współczesne domy drewniane nie mają wysokiego progu, wykonywane są w technice szkieletowej, która jednak różni się od tej znanej z dawnej Polski. Jak już wspomniano, cechą wspólną dawnych i współczesnych domów jest materiał, z którego są one wykonywane – współcześnie, podobnie jak przed wiekami stosuje się w budowie drewnianego domu drewno drzwi iglastych. Tym co różni współczesne domy drewniane od tradycyjnych jest sposób zabezpieczenia drewna przed ogniem. W przeciwieństwie do dawnych, nowoczesne domy z drewna nie łatwo poddają się pożarom.

Autor: Firma Drewdom