Fotowoltaika- czy warto na nią postawić i od czego zacząć?

Obecność paneli fotowoltaicznych na dachach czy na działkach domów jednorodzinnych już wcale nikogo nie dziwi- stało się to rozwiązaniem popularnym i coraz chętniej wybieranym. Wszystko dlatego, że posiadanie takich paneli naprawdę dobrze sprawdza się w praktyce i pozwala obniżyć rachunki za prąd. Mimo wszystko, warto pamiętać o tym, że nadal instalacja fotowoltaiczna to pewna inwestycja. Od czego zacząć jej realizację?

Projekt i wycena instalacji fotowoltaicznej

Aby w ogóle móc poznać koszty takiej inwestycji trzeba znaleźć odpowiedniego wykonawcę takiej instalacji, który przygotuje dla nas zarówno projekt jak i kosztorys. Dobrze jest też wcześniej przemyśleć, gdzie takie panele fotowoltaiczne mogłyby się znaleźć na naszej działce- czy mamy odpowiednią ilość miejsca na dachu, czy jest on zwrócony we właściwym kierunku i czy jego nachylenie jest odpowiednie. Jeśli nie chcemy mieć instalacji na dachu- czy mamy teren na gruncie, gdzie panele będą mogły działać i gdzie nic nie będzie ich cieniować. Instalacja fotowoltaiczna wymaga odpowiedniego miejsca do tego, aby funkcjonowała efektywnie i aby dla nas zarabiała.

Warto wybrać firmę, która działa w naszej okolicy lub też specjalistów o zasięgu ogólnopolskim. Warto zapoznać się z ofertą firmy Elektromasters sprawdzając szczegóły na stronie https://elektromasters.com.pl/oferta/fotowoltaika-dla-domu/. Już podczas pierwszego spotkania ze specjalistą możliwe będzie ustalenie, jakie rozwiązanie najbardziej nas interesuje, jakie są nasze oczekiwania oraz posiadany budżet.

Specjaliści z Elektromasters przygotują dla nas projekt instalacji uwzględniając miejsce, w którym chcemy, aby ona się znalazła i w którym będzie ona działać wydajnie. Poproszą nas także o pokazanie naszych rachunków za prąd po to, aby na podstawie naszego dotychczasowego zużycia prądu dopasować dla nas moc instalacji. Przedstawią nam ogniwa oraz falowniki różnych marek wraz z cenami inwestycji tak, abyśmy sami mogli dokonać wyboru tego, jaki kształt ma mieć cała inwestycja.

Niezależność od cen prądu, niezależność energetyczna

Decydując się na instalację fotowoltaiczną w dużej mierze uniezależniamy się od cen prądu, jakie na przestrzeni ostatniego czasu stale rosły. Istnieje także możliwość zakupu dodatkowego magazynu energii, w którym możliwe będzie przechowywanie wyprodukowanej energii na ten czas, kiedy instalacja nie będzie pracować- na przykład na godziny nocne. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie jakże ważnej dla wielu osób niezależności energetycznej.