Jak prać dywanik łazienkowy? Proste i skuteczne porady.

Urządzając naszą łazienkę chcemy, aby było nie tylko praktycznie, ale i przyjemnie dla oka i… stóp. Nic więc dziwnego, że inwestujemy w mięciutkie dywaniki łazienkowe, chcąc zapewnić sobie jeszcze większy komfort korzystania z tego pomieszczenia. Jakie jest nasze zdziwienie, gdy już po tygodniu dywaniki nie wyglądają jak nowe. W łazience jest o to bardzo łatwo. Codzienne stawanie na dywaniku wilgotnymi stopami wpływa na jego zużycie. Doradzamy, co robić w takim wypadku!

 

Jak prać dywaniki łazienkowe?

Mimo że na pewno po rzuceniu okiem na brudny i już wcale niepuszysty dywanik mamy ochotę wymienić go na nowy, to w żadnym wypadku tak nie róbcie! Tego typu rzeczy nie są jednorazowe, a ich wypranie jest łatwiejsze, niż myślicie. Wielu osobom wydaje się, że dywaniki łazienkowe powinno prać się jedynie ręcznie. Jest to oczywiście czasochłonne i niewygodne. Mamy więc dla was wspaniałą wiadomość. Większość dywaników z powodzeniem wypierzecie w pralce. Zdecydowanie jest to najwygodniejsza opcja.

 

Jeśli mamy liczną rodzinę i dywanik naprawdę szybko się zużywa, to wystarczy, że wybierzemy jeden dzień tygodnia na pranie. Może to być chociażby sobota. Brudny dywanik zgarniamy z ziemi, wytrzepujemy go i wrzucamy do pralki. Zapoznajmy się chwilę wcześniej ze wskazówkami zawartymi na jego metce.

 

Rodzaj dywanika a pranie

Najczęściej to, jaki posiadamy dywanik, nie ma większego znaczenia dla możliwości wyprania go w pralce. Wrzucić do niej możemy zarówno te z tworzywa sztucznego, jak i naturalnego. Wyprać w ten sposób możemy także dywaniki wykonane z pianki. Te pierwsze najczęściej bez problemu wypierzemy w 60 stopniach Celsjusza. Co do mat piankowych, to niektórzy producenci zalecają, aby pozostać przy 30 stopniach.

 

Zapoznajcie się więc ze wskazaniami odnośnie do waszego dywanika łazienkowego. Być może posiada on elementy, które trzyma klej. Wtedy na pewno podana temperatura prania będzie mniejsza oraz pojawi się zalecenie co do niesuszenia dywanika gorącym powietrzem.

 

Jak często prać?

Tak jak wspomnieliśmy, jeśli w mieszkaniu znajduje się liczna rodzina, która codziennie korzysta z łazienki, to pranie dywanika łazienkowego powinno się odbywać nawet raz w tygodniu. W przypadku gdy mieszkamy sami albo we dwójkę to co 3 tygodnie lub miesiąc. Najważniejsze jest jednak to, że pranie nie dotyczy samych kwestii wizualnych, ale i naszego zdrowia. Nie zdziwi chyba nikogo fakt, że w łazience tworzą się idealne warunki do powstawania grzyba i pleśni. Oczywiście dotyczy to również dywanika, który znajduje się w naszej łazience. Skoro ma on tak często kontakt z gołą stopą to może lepiej będzie z niego w ogóle zrezygnować?

 

Oczywiście, że nie. Odpowiednia wentylacja łazienki oraz systematyczne pranie dywanika łazienkowego w zupełności wystarczą, aby cieszyć się wygodą i czystością podczas wieczornych kąpieli. Dywanik spełnia bardzo ważną funkcję. Przeciwdziała poślizgnięciu się osoby wychodzącej z kąpieli. No i o wiele przyjemniej napotkać stopą ciepły i przyjemny materiał, zamiast zimnej posadzki. Nie rezygnujmy więc z dywaników, ale nauczmy się pamiętać o ich regularnym praniu. Szczególnie gdy okazało się ono tak łatwym zadaniem!