Krótka historia gumy

Guma to materiał, który otacza nas ze wszystkich stron w codziennym życiu. Znajdujemy ją w mieszkaniach, gdzie służy jako podbicie nóg krzeseł, które dzięki temu nie rysują parkietu, jest wykorzystywana do uszczelek w instalacjach sanitarnych. Z gumy zrobione są dywaniki samochodowe. To właśnie ten materiał znajdziemy na podeszwach butów. Wyroby gumowe w przemyśle mają bardzo szerokie zastosowanie.

 

Skąd się bierze guma?

Guma to wyrób będący efektem wulkanizacji kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Bywa ona wyrabiana także z mieszkanki obu tych składników. W produkcji gumy bywają także wykorzystywane barwniki, siarka oraz inne związki chemiczne, które wpływają na właściwości ostatecznego produktu. Samo słowo guma pochodzi od słowa gummi i oznacza tyle, co żywica, guma.

Krótka historia gumy

Gumę wynalazły ludy prekolumbijskie, była ona znana Majom i Aztekom. Z Ameryki Południowej do Europy trafiła w XV wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba. Nowożytna produkcja gumy sięga roku 1843, kiedy to opatentowano metodę jej otrzymywania w wyniku wulkanizacji kauczuku na zimo z wykorzystaniem siarki. Twórca tej metody był Amerykanin Charles N. Goodyear, któremu udało się także uzyskać ebonit, czyli tak zwaną twardą gumę. Lata 30 XX wieku przyniosły ze sobą wynalazek lateksu. Początkowo był on produkowany z mleka kauczukowego – był to lateks naturalny. Lateks syntetyczny powstaje jako produkt uboczny w reakcjach pozyskiwania kauczuku syntetycznego. Taki lateks jest wykorzystywany od produkcji klejów, prezerwatyw czy rękawic. Od 1946 r. gumę zaczęto otrzymywać poprzez wulkanizację kauczuku na zimno przy pomocy chlorku siarki. W tym czasie rozpoczęła się masowa produkcja gumy. Współcześnie jest ona wytwarzana w zakładach przemysłowych przy użyciu nowoczesnych maszyn. Gumę można znaleźć niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Od uszczelek, przez gumowe pierścienie w wałach maszynkowych po elementy garderoby. Z gumą związana jest nie tylko produkcja, ale także jej naprawa. Przykładem tego typu działań jest regeneracja wałów gumowych dla przemysłu. Obecnie znaleźć można firmy, które trudnią się tym zadaniem takie jak Grupa Hannecard.

Właściwości gumy

Właściwości gumy sprawiają, że znajduje ona szerokie zastosowanie w przemyśle i życiu codziennym. W zależności od składników jakie zostały użyte podczas produkcji gumy może mieć ona różne właściwości. Mówimy o elastycznej, miękkiej gumie, czy wspominanym już ebonicie – twardej gumie. Miękka guma jest z reguły bardziej elastyczna, choć należy podkreślić, że jej elastyczność jest też związana z temperaturą otoczenia.