Meble do salonu idealnie dobrane, czyli jak wybierać zestawy wypoczynkowe

Salon to miejsce relaksu i odpoczynku. Nic więc dziwnego, że przy jego aranżacji stawia się często na jak największą wygodę. Kluczową rolę odgrywają więc wypoczynkowe meble do salonu. Często wybieramy je w formie zestawu po to, aby zachować harmonię we wnętrzu oraz po to, aby wszyscy domownicy i ewentualnie goście mogli odpocząć w naszym salonie. Czym zatem kierować się podczas wyboru?

 

Wypoczynkowe meble do salonu – dlaczego w zestawie?

Na zestaw wypoczynkowy nie składa się sama sofa do salonu, ale i w jej towarzystwie występuje druga sofa, bądź fotele, czy pufy. Ustawiając je w ciekawy sposób, jesteśmy w stanie stworzyć prawdziwy kącik wypoczynkowy. Jakie to ma znaczenie? Stwarza to jeszcze większe poczucie relaksu i odpoczynku. Jeśli pokój jest dosyć duży, to wypoczynkowe meble do salonu można ustawić w którejś z jego części i tym samym podzielić go na strefy, Nasz komplet wypoczynkowy będzie w naturalny sposób tworzył właśnie taki relaksacyjny kącik. Jeśli do tego dołożymy puszysty dywan i półkę na książki oraz lampkę podłogową, to efekt przytulności zachęcający do wypoczynku gwarantowany.

 

W mniejszych salonach możemy z zestawu wypoczynkowego stworzyć jego serce. W centrum znajdzie się więc kanapa wypoczynkowa, być może dodatkowa sofa i dwa fotele (wszystko zależy od metrażu, nie chcemy przytłoczyć pomieszczenia zbyt dużą ilością mebli). Wchodząc do pokoju dziennego, w którym niezaprzeczalnie królują miękkie sofy i fotele o przyjemnym materiale, wyłożone dodatkowymi poduszkami czujemy, że całe to pomieszczenie jest właśnie strefą relaksu w domu.

 

Wybieramy meble do salonu w zestawie – na co zwrócić uwagę?

Jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru kompletu wypoczynkowego jest oczywiście jego wielkość. Nie każdy salon może sobie pozwolić na dwie kanapy wypoczynkowe. Zazwyczaj, jeśli się na nie decydujemy, to jedna jest opcją trzyosobową, natomiast druga to dwuosobówka. Nie mniej i tak, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, należy mieć ku temu odpowiedni metraż salonu. Najlepiej wobec tego w jak największym stopniu przygotować się do tego zakupu.

 

W pierwszej kolejności powinniśmy ocenić, ile osób będzie przeważnie korzystało z naszych mebli do salonu. Następnie powinniśmy w pewnym stopniu, rozplanować sobie gdzie będzie stał dany element kompletu. Jeśli wszystko dobrze pomierzymy, to ostatecznie nic nas nie zaskoczy. W sklepie wystarczy, że będzie stosować się do wyznaczonych przez siebie wymiarów. Pamiętajmy bowiem, że salon, mimo że często jego kluczową rolą jest wspólny wypoczynek, to nie powinien być nadmiernie z tego względu zagracony. To by zakłócało nasz relaks.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając wypoczynkowe meble do salonu, powinniśmy także zwrócić uwagę na ich dopasowanie do reszty wnętrza. Jeśli jest ono utrzymane w nowoczesnym stylu, to typowo klasyczne komplety raczej się nie sprawdzą. Być może także nie nadadzą się zestawy wypoczynkowe utrzymane w bardzo przytulnym klimacie, czyli kanapy wypoczynkowe i fotele z zamszu i innych ciepłych materiałów. W nowoczesnych wnętrzach, zdecydowanie lepiej postawić na skórę, albo jakiekolwiek materiały, które charakteryzuje prostota.

 

Kanapy i fotele, w których niemal można się zatopić, ze względu na ich miękkie wypełnienie zdecydowanie lepiej sprawdzą się w stylu retro. W takim pomieszczeniu możemy również pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa, jeśli chodzi o zestaw wypoczynkowy. Fotel wcale nie musi w takim wypadku być lustrzanym odbiciem sofy do salonu, tylko, ze w pomniejszonej wersji. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na całkiem inny kolor fotela np. żółty, a jednocześnie wybór szarej kanapy. Tego typu meble do salonu nie muszą pochodzić z jednego kompletu. W takim wypadku najważniejsze jest to, aby trzymać się jednego wybranego stylu mebli i jedynie bawić się samą ich formą.