Pięknie urządzona sypialnia- co powinno się w niej znaleźć?

sypialnia

Sypialnie w każdym domu czy też mieszkaniu są uznawane za strefę prywatną domowników. Jest to przestrzeń intymna do odpoczynku i relaksu i w taki też sposób warto ją zaprojektować. To, ile elementów zmieści się w jej wnętrzu w dużej mierze zależy od posiadanego przez nas metrażu.

Sypialnia może bowiem pełnić bardzo wiele funkcji- jeśli jednak nasz metraż jest ograniczony, ilość mebli oraz elementów nie powinna być zbyt duża. Rozpoczynając projektowanie domu za pewne mamy już pewną wizję, oczekiwania i plan, co do tego, jak dana przestrzeń ma się prezentować, w jaki ma być stylu, jakie kolory powinny w niej dominować. Stajemy przed ważnym zadaniem- wykonywać projektowanie wnętrza samodzielnie, a może zdecydować się na architekta? Dla niektórych osób urządzanie wnętrz stanowi wyzwanie i ciekawą przygodę z kolorami, fakturami, a nawet tymi elementami, które można zrobić jako projekty DIY. Dla innych taki remont będzie prawdziwą męczarnią, która tym bardziej będzie się przedłużać im mniej będziemy świadomi własnych potrzeb oraz tego, czy poszczególne elementy do siebie pasują. W takim przypadku lepiej zdecydować się na usługi architekta, jedno z biur projektowych znajdziemy pod adresem amadeusz.design.

Sypialnia o wielu funkcjach

Bezsprzecznie, tą najistotniejszą funkcją jest możliwość spania, dlatego też kluczowe jest obszerne łoże, ale też takie, które swoimi proporcjami będzie pasowało do wymiarów pomieszczenia. Obecnie, zdecydowanie najczęściej praktykowanym rozwiązaniem są łóżka ze specjalnym stelażem na materac, który dobiera się dodatkowo. Dobrze, aby łóżko posiadało luk pościelowy, a jego zagłówek powinien pasować stylem do innych elementów wyposażenia. Jeśli tylko mamy na to miejsce, po obu stronach łóżkach dobrze jest umieścić nawet niewielkich rozmiarów szafki nocne, na których mogą znaleźć się lampki. Umożliwi nam to komfortowe czytanie książki przed zaśnięciem.

Sypialnia to także miejsce na garderobę. Można wydzielić ją w ramach osobnego pomieszczenia, ale można też zaaranżować ją w formie wygodnego mebla na wymiar. Jeśli nie chcemy, aby tak duży mebel był przytłaczający- zdecydujemy się na jasne drewno, lakierowane fronty lub też takie, na których umieszczone będzie lustro. Dzięki temu nie będziemy musieli wstawiać dodatkowego lustra na ścianie lub w formie wolnostojącego gadżetu. W sypialni możemy umieścić też komodę, wygodny fotel- na przykład bujany lub w formie kosza-kokonu- ale też toaletkę z miejscem do przechowywania kosmetyków. Tym samym oszczędzamy miejsce w łazience. Coraz częstszym rozwiązaniem jest łączenie sypialni z pokojem kąpielowym, czyli z nowoczesną łazienką przylegającą do głównej sypialni. Tym samym, przestrzeń ta jest odpowiednia do wypoczywania, ale i stanowi miejsce, w którym spokojnie możemy przygotować się do wyjścia. Można bowiem w jednym miejscu zgromadzić wszystko to, co jest nam do tego niezbędne. Pamiętajmy o tym, że finalny projekt powinien być odzwierciedleniem naszych potrzeb.