Rozwój technologii budowlanych

Rewolucja przemysłowa zapoczątkowana w Anglii w XVIII wieku wiele zmieniła w obrazie świata. Wynalazek maszyny parowej przyniósł ze sobą wielkie zmiany społeczne, gospodarcze, kulturowe i technologiczne. Od tego czasu rozwój technologii znacznie przyśpieszył, w niemal wszystkich dziedzinach życia, także w budownictwie.

Do XIX wieku niemal wszystkie prace budowlane wykonywane były przy pomocy siły ludzkich mięśni lub ewentualnie z pomocą zwierząt pociągowych. Budownictwo domów jednorodzinnych opierało się na prostych technikach. Budynki w zależności od regionu świata wykonywano początkowo z gliny, słomy, traw, drewna i skór. Dość szybko ludzie nauczyli się najpierw suszyć, a następnie wypalać cegły z gliny. Duże przedsięwzięcia takie jak budowa kamienic w miastach, zamków czy kościołów wymagały wiele wysiłku i lat. Początkowo wykorzystywane były proste narzędzia takie jak łopaty czy kielnie. Przy wznoszeniu wyższych budynków wykorzystywano proste żurawie.

Dopiero XIX wiek i opracowanie koncepcji silnika spalinowego oraz jego powstanie zmieniło obraz budownictwa. Od czasu, gdy powstał silnik spalinowy do maszyn budowlanych technologia wznoszenia budynków uległa znacznej zmianie. Do dziś silniki Lifan, Hondy, czy innych marek spotkać można na placach budowy. Napędzają one dźwigi, koparki, utwardzarki i wiele innych maszyn budowlanych. Są też nieodzownym elementem generatorów prądu, szczególnie potrzebnych na budowach, gdzie nie ma jeszcze poprowadzonej trakcji elektrycznej. Silniki Lifan i innych marek sprawiły, że wznoszenie budowli stało się o wiele łatwiejsze, kosztuje nie tylko mniej pracy, która jest wykonywana w dużo krótszym czasie, ale także o wiele mniej wysiłku. Dziś nie trzeba wielu lat, aby wznieść piętrowy budynek, deweloperzy budowy kończą w przeciągu kilku lat.

Silnik spalinowy był jednym z milowych kroków nie tylko w dziedzinie motoryzacji, ale także budownictwa. Jednak to nie jedyna technologia, która miała wpływ na rozwój tej branży. Znaczenie miał tutaj także rozwój metalurgii, technik wyrobu szkła i wielu innych dziedzin okołobudowlanych. Z każdym rokiem na rynek trafiają nowe materiały, narzędzia i maszyny budowlane, które są stale ulepszane i rozwijane.

Wśród nowinek technologicznych, o których szeroko dyskutuje się ostatnimi czasy, jest drukowanie domów na drukarkach 3D. W niektórych częściach świata istnieją już budynki, które powstały w ten sposób, a zwolennicy tej technologii wieszczą, że jest to kolejny milowy krok w rozwoju budownictwa, czy będzie tak rzeczywiście – pokaże czas.