W jaki sposób wygląda obróbka płyt wiórowych

Płyty wiórowe przede wszystkim znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim. Obecnie, tworzenie różnego rodzaju mebli właśnie z płyt wiórowych jest powszechne i stanowi tańszą i szybą w produkcji alternatywę dla mebli wykonywanych z litego drewna. Płyty wiórowe produkuje się też w taki sposób, że znacznie łatwiej jest je formować, nadawać im pożądaną grubość czy kształt, a co za tym idzie od razu przygotować je do konkretnego zastosowania.

Kluczowa jest obróbka płyt, która pozwala dostosować je do projektu danego mebla tak, aby był on estetyczny. Zazwyczaj bowiem nikt nie korzysta z mebli wykonanych z surowych płyt wiórowych- pierwszym i kluczowym elementem ich obróbki dla przemysłu meblarskiego jest ich oklejanie. Proces ten dotyczy zarówno płaskich ich powierzchni jak i krzywizn i krawędzi. Oklejane są różne typu płyt wiórowych, a więc płyty MDF, HDF, typowe sklejki oraz płyty pilśniowe.

 

W jaki sposób z płyt powstają meble

 

Płyty nie tylko trzeba dostosować pod kątem ich cięcia na prosto, ale czasem konieczne jest też wycięcie w nich odpowiednich kształtów- na przykład pod zlewozmywak czy po prostu dlatego, że projekt mebla tak zakłada. Kolejnymi, obowiązkowymi otworami są specjalne miejsca pod zawiasy.

 

Kluczowym produktem, jaki służy do oklejania płyt meblowych jest fornir. Jest to okleina, która w praktyce powstaje z cienkich płatów drewna, a może to być zarówno drewno krajowe jak i egzotyczne. Im większa grubość płatków drewna tym okleina w praktyce zyskuje większą wytrzymałość i jest bardziej solidna. Aby uzyskać płatki drewna do produkcji takiej okleiny meblowej przeprowadza się proces skrawania powierzchni litego drewna. To właśnie dzięki takiemu procesowi produkcji okleina meblowa może doskonale przypominać drewno naturalne i może wprost zachwycać swoim pięknem. Do gatunków drewna krajowego zalicza się między innymi dąb, jesion, brzozę, sosnę czy też olchę, a drewno egzotyczne to palisander lub chociażby heban i teak.