Wentylacja w bloku – jaka będzie najlepsza? Czy w bloku można zamontować wentylację mechaniczną?

O ile budując samemu dom lub kupując już wybudowany mamy wpływ często na to, jaki system wentylacyjny chcemy zamontować, o tyle żyjąc w mieszkaniu, nie mamy niestety takiej możliwości. Warto jest więc dowiedzieć się czegoś na temat najczęściej stosowanej w bloku wentylacji grawitacyjnej oraz o tym, czy istnieje w ogóle możliwość zamontowania wentylacji mechanicznej w bloku.

 

Po co nam wentylacja?

Zanim przejdziemy do tematu systemu wentylacyjnego montowanego najczęściej w blokach, warto pomyśleć o tym, po co tak naprawdę jest nam wentylacja? W bloku, czy też w domu służy nam ona po to, aby w naszych pomieszczeń zachodziła ciągła wymiana powietrza. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze opuszcza nasze mieszkanie, a na jego miejsce pojawia się powietrze świeże pochodzące z zewnątrz. Zapobiega to powstawaniu pleśni i zwiększonej wilgoci pomieszczeń. W związku z tym domownicy nie cierpią na problemy takie jak nieustanne bóle głowy, duszności, zmęczenie. Dlatego też często alergicy decydują się na wentylację mechaniczną. Naturalny sposób wietrzenia pomieszczenia może bowiem okazać się niewystarczający w momencie, gdy borykamy się z alergiami.

 

Wentylacja grawitacyjna – najczęściej w naszych blokach

Wentylacja, którą możemy spotkać zarówno w starym, jak i nowszym budownictwie to wentylacja grawitacyjna. Opiera się ona na różnicy temperatury powietrza wewnątrz mieszkania oraz na zewnątrz. Aby wytworzyła się różnica ciśnień i cieplejsze powietrze wyleciało kanałem wentylacyjnym, a napłynęło świeże – zimniejsze, musi być zapewniony stały jego dopływ. Wobec tego wentylacja grawitacyjna nie zadziała, jeśli nasze okna są bardzo szczelne. Ponadto, nawet jeśli nasze okna umożliwiają napływ świeżego powietrza to często przez niewielką różnicę temperatur ich stała, naturalna wymiana nie jest możliwa. Dlatego pod tym względem wentylacja mechaniczna jest uznawana za o wiele lepszą.

 

Czy wentylacja grawitacyjna może być skuteczna?

Tak naprawdę nie bez powodu wentylacja mechaniczna uznawana jest za lepszą od grawitacyjnej. Jej poprawne funkcjonowanie nie jest bowiem zależne od pogody i pory roku. Ponadto, wentylacja może przestać działać również przez czynnik ludzki. Mieszkańcy, którzy nie mają wiedzy na temat tego, jak istotny jest wpływ poprawnej wymiany powietrza na ich codzienne funkcjonowanie, zakrywają kratki wentylacyjne. Co oczywiste w takim wypadku nie może dojść do jakiejkolwiek wymiany powietrza.

 

Zakłócenie funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej może nastąpić również przez zanieczyszczone kratki wentylacyjne. Należy zatem pamiętać o ich systematycznym czyszczeniu. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, że jeśli nie mamy zamontowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to pod żadnych pozorem nie powinniśmy inwestować w całkowicie szczelne okna. Często nie mamy takiej świadomości i mimo że w bloku jest zastosowany system wentylacji grawitacyjnej, my decydujemy się na nowoczesne i szczelne okna. Tym samym odbieramy sobie jakąkolwiek szansę na prawidłową wentylację mieszkania.

 

Wentylacja mechaniczna w bloku – czy to możliwe?

Często na forach internetowych można zauważyć pytania dotyczące montażu wentylacji mechanicznej w bloku. Zazwyczaj chcemy wiedzieć, czy istnieje możliwość zamontowania tego typu wentylacji, w momencie, gdy już funkcjonuje wentylacja grawitacyjna. Oczywiście jest możliwe, jednak należy spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim chodzi o to, czy do kanałów wentylacyjnych w naszym bloku podłączonych jest więcej niż jedno mieszkanie. Jeśli tak, to oczywistym wydaje się fakt, że zużyte i brudne powietrze nie może być wyrzucane do mieszkania sąsiadów.

 

Jeśli jednak przewód wywiewny należy tylko i wyłącznie do naszego mieszkania, to jak najbardziej możemy wykorzystać go jako drogę usuwania zanieczyszczonego powietrza. Oprócz tego powinniśmy pamiętać również o tym, że wszystkie inne przewody wywiewne muszą zostać zakryte. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, w której działają dwie różne wentylacje w naszym mieszkaniu.

 

Skazani na wentylację grawitacyjną – co robić?

Jeśli jednak nie ma możliwości, aby w naszym mieszkaniu zamontowany został system wentylacji mechanicznej, to powinniśmy zadziałać w taki sposób, aby wentylacja grawitacyjna działała jak najlepiej. Takim sposobem jest zamontowanie szczelnych okien z nawiewnikami. Okna tego typu uchronią nas nie tylko przed stratą ciepłego powietrza, ale i hałasem, który mógłby nam doskwierać w przypadku nieszczelnych okien. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to opcja, której nie wolno stosować w momencie, gdy w naszym mieszkaniu funkcjonuje wentylacja mechaniczna. Nawiewniki wpłynęłyby negatywnie na stworzony w wyniku tego typu wentylacji mikroklimat.